8D725F37SN-LC
Mfr.Part #
8D725F37SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-37
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Datasheets
8D725F37SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 37 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F37SN-LC Overview
8D725F37SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT