8D725F37SN
Mfr.Part #
8D725F37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
37
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-37
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
13A
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D725F37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F37SN Overview
8D725F37SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER