8D725F37SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F37SD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D725F37SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 37 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F37SD-LC Overview
8D725F37SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37SD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT