8D725F37SA
Mfr.Part #
8D725F37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
178
In Stock :
178
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-37
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
13A
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D725F37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F37SA Overview
8D725F37SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER