8D725F37PN
Mfr.Part #
8D725F37PN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D725F37PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F37PN Overview
8D725F37PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER