8D725F37PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F37PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
8D725F37PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F37PD Overview
8D725F37PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER