8D725F37PA
Mfr.Part #
8D725F37PA
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Aluminum
Color :
Number of Positions :
37
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D725F37PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F37PA Overview
8D725F37PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F37PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F37PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER