8D725F29SN-LC
Mfr.Part #
8D725F29SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
ROHS3 Compliant
Contact Size :
16
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Unshielded
Datasheets
8D725F29SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F29SN-LC Overview
8D725F29SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT