8D725F29SN
Mfr.Part #
8D725F29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Aluminum
Color :
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
25-29
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D725F29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F29SN Overview
8D725F29SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER