8D725F29SD-LC
Mfr.Part #
8D725F29SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Datasheets
8D725F29SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F29SD-LC Overview
8D725F29SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29SD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT