8D725F29SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F29SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
29
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
25-29
Housing Color :
Silver
Datasheets
8D725F29SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F29SA-LC Overview
8D725F29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT