8D725F29SA
Mfr.Part #
8D725F29SA
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
95
In Stock :
95
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
13A
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D725F29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F29SA Overview
8D725F29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER