8D725F29PN-LC
Mfr.Part #
8D725F29PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
29
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-29
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D725F29PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F29PN-LC Overview
8D725F29PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT