8D725F29PN
Mfr.Part #
8D725F29PN
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
HTS Code :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Shell Size - Insert :
25-29
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D725F29PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F29PN Overview
8D725F29PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER