8D725F29PD-LC
Mfr.Part #
8D725F29PD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16
Datasheets
8D725F29PD-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F29PD-LC Overview
8D725F29PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29PD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT