8D725F29PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F29PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D725F29PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F29PD Overview
8D725F29PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER