8D725F29PA
Mfr.Part #
8D725F29PA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
51
In Stock :
51
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
25-29
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Panel Mount
HTS Code :
Datasheets
8D725F29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F29PA Overview
8D725F29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F29PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER