8D725F24SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F24SD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
D
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
8D725F24SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F24SD-LC Overview
8D725F24SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT