8D725F24SD
Mfr.Part #
8D725F24SD
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
24
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
8D725F24SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F24SD Overview
8D725F24SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24SD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER