8D725F24SA
Mfr.Part #
8D725F24SA
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
167
In Stock :
167
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
8D725F24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F24SA Overview
8D725F24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER