8D725F24PN-LC
Mfr.Part #
8D725F24PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Stock
40
In Stock :
40
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D725F24PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F24PN-LC Overview
8D725F24PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT