8D725F24PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F24PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-24
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A 23A
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
8D725F24PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F24PN Overview
8D725F24PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER