8D725F24PD
Mfr.Part #
8D725F24PD
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
24
Housing Color :
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Datasheets
8D725F24PD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F24PD-LC Overview
8D725F24PD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24PD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24PD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER