8D725F24PA
Mfr.Part #
8D725F24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-24
Datasheets
8D725F24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F24PA Overview
8D725F24PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F24PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F24PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER