8D725F19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
23A
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D725F19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F19SN Overview
8D725F19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER