8D725F19SA
Mfr.Part #
8D725F19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
166
In Stock :
166
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-19
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D725F19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F19SA Overview
8D725F19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER