8D725F19PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F19PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
25-19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D725F19PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F19PN-LC Overview
8D725F19PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT