8D725F19PN
Mfr.Part #
8D725F19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
23A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
25-19
Termination :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Datasheets
8D725F19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D725F19PN Overview
8D725F19PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER