8D725F19PD
Mfr.Part #
8D725F19PD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D725F19PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F19PD Overview
8D725F19PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER