8D725F19PA
Mfr.Part #
8D725F19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Shell Size - Insert :
25-19
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
8D725F19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F19PA Overview
8D725F19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F19PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER