8D725F11SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F11SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
25-11
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D725F11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F11SN-LC Overview
8D725F11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT