8D725F11SD
Mfr.Part #
8D725F11SD
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D725F11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
8D725F11SD Overview
8D725F11SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11SD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER