8D725F11SA-LC
Mfr.Part #
8D725F11SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-11
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D725F11SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F11SA-LC Overview
8D725F11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT