8D725F11SA
Mfr.Part #
8D725F11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D725F11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D725F11SA Overview
8D725F11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER