8D725F11PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F11PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
25-11
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D725F11PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F11PN-LC Overview
8D725F11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT