8D725F11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D725F11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 2#20 9#10 PIN J/N
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-11
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Datasheets
8D725F11PA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D725F11PA-LC Overview
8D725F11PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D725F11PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D725F11PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER