8D723Z55SN
Mfr.Part #
8D723Z55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
55
Datasheets
8D723Z55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z55SN Overview
8D723Z55SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z55SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER