8D723Z55PN
Mfr.Part #
8D723Z55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Housing Material :
Aluminium
Mount :
Panel
Ratings :
IP67
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Black
Termination :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Zinc Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8D723Z55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z55PN Overview
8D723Z55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z55PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER