8D723Z53SN
Mfr.Part #
8D723Z53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Number of Positions :
53
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
8D723Z53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z53SN Overview
8D723Z53SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z53SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z53SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER