8D723Z53PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723Z53PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Zinc Nickel
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Number of Positions :
53
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Datasheets
8D723Z53PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723Z53PN-LC Overview
8D723Z53PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z53PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z53PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT