8D723Z53PN
Mfr.Part #
8D723Z53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
53
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Shielding :
Shielded
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D723Z53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z53PN Overview
8D723Z53PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z53PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z53PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER