8D723Z21SN
Mfr.Part #
8D723Z21SN
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D723Z21SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z21SN Overview
8D723Z21SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z21SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z21SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER