8D723Z21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723Z21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
8D723Z21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D723Z21PN Overview
8D723Z21PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723Z21PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723Z21PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER