8D723W55SN
Mfr.Part #
8D723W55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-55
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D723W55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W55SN Overview
8D723W55SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER