8D723W55SB
Mfr.Part #
8D723W55SB
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D723W55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W55SB Overview
8D723W55SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER