8D723W55SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W55SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
55
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D723W55SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D723W55SA-LC Overview
8D723W55SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT