8D723W55SA
Mfr.Part #
8D723W55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
55
Termination :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Datasheets
8D723W55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W55SA Overview
8D723W55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER