8D723W55PN
Mfr.Part #
8D723W55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
No
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ratings :
IP67
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Total Number of Contacts :
55
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Panel
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
55
Housing Material :
Aluminium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Aluminum
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Datasheets
8D723W55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D723W55PN Overview
8D723W55PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER