8D723W55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D723W55PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D723W55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D723W55PB Overview
8D723W55PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER