8D723W55PA
Mfr.Part #
8D723W55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Datasheets
8D723W55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D723W55PA Overview
8D723W55PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D723W55PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D723W55PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER